خدمات ما

متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

متخصص سرطان پانکراس در اصفهان | پانکرآس (pancreas) یا لوزالمعده یا خوش گوشت غده ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم پشت معده قرار دارد. پانکراس از سه قسمت سر ، تنه و دم تشکیل شد است. در این مقاله به آناتومی پانکراس ، وظایف آن و سرطان پانکراس میپردازیم.

تیم پزشکی در مورد سرطان لوزالمعده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. متخصص گوارش
 2. پاتولوژیست
 3. انکولوژیست ها (پزشکی، جراحی و پرتو)

جدول زمانی پیشرفت سرطان پانکراس به طور کلی، حدود 10 تا 20 سال طول می کشد تا یک سلول سرطانی در پانکراس شما به تومور تبدیل شود. هدف از تحقیقات در حال انجام این است که مشخص شود چگونه پزشکان می توانند سرطان لوزالمعده را در مراحل اولیه آن تشخیص دهند، زمانی که قابل درمان تر باشد.

بهترین متخصص سرطان پانکراس در اصفهان میتواند با تشخیص درست و درمانهای تخصصی شانس بقا را در این سرطان بالا ببرد.

—————————————————————————————————–

آناتومی پانکراس

پانکراس یا لوزالمعده غده ای پهن و دراز میباشد که در قسمت فوقانی شکم در زیر معده قرار دارد. قسمت سر پانکراس در مجاورت قسمت اول روده کوچک یا دئودنوم یا اثنی عشر قرار دارد. در این قسمت معده به اول روده کوچک متصل میشود بنابراین اندامهای مجاور پانکراس معده ، روده کوچک ، کبد و طحال میباشد. پانکراس در قسمت راست شکم و در انحنای اثنی عشر قرار دارد. ولی بدنه و دم آن به سمت چپ شکم کشیده شده است. حدود 6 تا 10 اینچ طول دارد و تقریبا به شکل گلابی است و به صورت افقی در شکم قرار میگیرد.

—————————————————————————————————–

وظایف پانکراس

پانکراس نقش عمده ای در هضم غذا و تنظیم قند خون دارد. پانکراس با ترشح آنزیمهای هضم کننده باعث تجزیه نشاسته و قند و چربی میشود و به هضم غذا کمک میکند. همچنین پانکراس با ترشح هورمون انسولین به تنظیم قند خون میپردازد. هورمونهای پانکراس به تنظیم قند خون و اشتها و تحریک ترشح اسید معده کمک میکنند.
تقریبا 95 درصد از بافت پانکراس از غدد برون ریز تشکیل شده اند. که مسئول ساخت انزیمهای هضم کننده غذا هستند. فقط 5 درصد از بافت پانکراس از سلولهای غدد درون ریز به نام جزایر لانگرهانس تشکیل شده است. که هورمونهای تنظیم قند خون را ترشح میکنند.
—————————————————————————————————–

تعریف سرطان پانکراس

سرطان پانکراس زمانی اتفاق می افتد که جهشی در سلولهای پانکراس رخ دهد و سلولها بدون کنترل تکثیر شوند..تجمع این سلولها منجر به تشکیل تومور در پانکراس میشود. سرطان پانکراس یا لوزالمعده در هر جائی از آن ممکن است به وجود آید. میزان خطر این سرطان بستگی به این دارد که در کجای لوزالمعده قرار دارد و چقدر بزرگ شده است. و آیا به نواحی دیگر متاستاز داده است یا خیر؟

در کل سرطان پانکراس به بیماری خاموش معروف است به علت اینکه در مراحل اولیه هیچ علائمی ندارد و به همین علت بسیار خطرناک میباشد چون در مراحل پیشرفته میتوان آن را تشخیص داد. متاسفانه به این دلیل میزان مرگ و میر در این نوع از سرطان زیاد است. فقط افرادی که دچار کیست لوزالمعده هستند و یا سابقه خانوادگی سرطان پانکراس دارند از طریق غربالگری میتوان به تشخیص زود هنگام سرطان رسید و از گسترش آن جلوگیری کرد. این نوع از سرطان اگر تشخیص داده نشود به ارگانهای اطراف و عروق خونی گسترش پیدا میکند و درمان آن را غیر ممکن میسازد.

—————————————————————————————————–

علت سرطان پانکراس

چه چیزی باعث سرطان لوزالمعده می شود؟ پاسخ روشنی وجود ندارد ما دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث این نوع سرطان می شود. اما کارشناسان برخی از عوامل خطر را شناسایی کرده اند. یک عامل خطر چیزی است که شانس ابتلا به یک بیماری خاص را افزایش می دهد. عوامل خطر شایع سرطان پانکراس عبارتند از:

کشیدن سیگار، سیگار برگ و استفاده از اشکال دیگر تنباکو. چاقی، به خصوص اگر وزن اضافی در اطراف کمر خود حمل کنید. دیابت، به ویژه دیابت نوع 2. دیابت با شروع ناگهانی می تواند نشانه سرطان پانکراس باشد. قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی مانند آفت کش ها و پتروشیمی ها. پانکراتیت مزمن، التهاب دائمی پانکراس شما. پانکراتیت مزمن ارثی ناشی از تغییرات ژنی (جهش) از والدین به فرزند منتقل می شود. سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان که با اختلالات ژنتیکی در بعضی از ژنها مانند ژن های BRCA1 یا BRCA2 از والدین  به فرزند منتقل می شود.

—————————————————————————————————–

شایعترین نوع سرطان پانکراس

شایعترین نوع سرطان لوزالمعده مربوط به بخش برون ریز ان میباشد. 90 در صد تومورهای پانکراس مربوط به بخش برون ریز ان میباشد. که عبارتند از:

آدنوکارسیبنوما : سرطان سلولهای مجاری پانکراس

کارسینوم سلولهای آسینار : سرطان سلولهای تولید کننده آنزیم

سرطان امپول واتر : سرطان در محل اتصال مجرای صفراوی و مجرای پانکراس به دوازدهه

کارسینوم آدنواسکوآموس، کارسینوم سلولهای سنگفرشی، سرطان سلولهای غول پیکر

سرطان سلولهای بخش درون ریز بسیار نادر هستند و عبارتند از:

انسولینوما ، گلوکاگونوما ، سوماتوستاتینوما ، گاسترینوما ، ویپوما

—————————————————————————————————–

تشخیص سرطان پانکراس

متاسفانه سرطان لوزالمعده به دلیل اینکه در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد و یا اینکه این علائم با بیماریهای دیگر مشترک است دیر تشخیص داده میشود. زمانی پزشک مشکوک به سرطان پانکراس میشود که تومور به نواحی دیگر گسترش پیدا کرده است. برای تشخیص سرطان لوزالمعده از روشهای زیر استفاده میکنند:

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری). MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی). PET (توموگرافی گسیل پوزیترون). سونوگرافی آندوسکوپی (EUS). آزمایشات خون آزمایش خون پانکراس می تواند نشانگرهای تومور را تشخیص دهد. تومور مارکر ماده ای است که ممکن است وجود سرطان را نشان دهد. برای سرطان پانکراس، سطوح بالای آنتی ژن کربوهیدرات (CA) 19-9 – نوعی پروتئین آزاد شده توسط سلول های سرطانی پانکراس که در آزمایش خون میزان ان از حد نرمال اگر بیشتر باشد ممکن است نشان دهنده وجود تومور باشد.

—————————————————————————————————–

علائم سرطان پانکراس

سرطان لوزالمعده بسته به اینکه چقدر گسترش پیدا کرده و مربوط به چه قسمتی از آن باشد متفاوت میباشد. این علائم دلیل قطعی بر سرطان پانکراس نمیباشد زیرا میتواند نشانه ای از بیماری دیگر باشد.علائم معمولا زمانی ظاهر میشود که تومور شروع به تاثیر گذاری بر دیگر اندامهای شما کند. دکتر مهدی احمدیان متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

—————————————————————————————————–

علائم سرطان پانکراس با شیوع بیشتر

درد : به علت فشار و بزرگ شدن تومور در ناحیه فوقانی شکم درد متناوبی احساس میشود که به پشت نیز کشیده میشود و باعث کمردرد نیز میشود.

زردی یا یرقان : به دلیل گسترش یافتن به مجاری صفراوی و کبد صفرا وارد خون میشود و باعث زردی پوست و چشم میشود.

ادرار تیره و مدفوع روشن : که به دلیل انسداد در مجاری صفراوی روی میدهد.

خستگی و کاهش وزن و کاهش اشتها ، حالت تهوع و استفراغ ، لخته شدن خون در رگهای عمقی یا سطحی بدن ، لرز ، اسپاسم، بالارفتن قند خون به علت کاهش انسولین

—————————————————————————————————–

علائم سرطان با شیوع کمتر

علائم سرطان مربوط به غدد درون ریز که بسیار نادر میباشند و زمانی ظاهر میشوند که سرطان بسیار پیشرفت کرده است بسته به اینکه چه قسمتی را درگیر کرده باشد متفاوت میباشد:

انسولینوما(تولید بیش از حد انسولین) : باعث علائمی مانند عرق کردن،اضطراب،سرگیجه،غش کردن و کاهش قند خون

گلوکاگونما(تولید بیش از حد گلوکاگون) : علائم آن اسهال ، تشنگی بیش از حد ، پرادراری و کاهش وزن

گاسترینوما(تولید بیش از حد گاسترین) : درد شکم ، زخم معده و خونریزی گوارشی، رفلاکس و کاهش وزن از علائم آن میباشد.

سوماتوستاتینوما(تولی بیش از حد سوماتوستاتین) : اسهال ،کاهش وزن و مدفوع چرب و بدبو از علائم آن میباشد.

ویپوما(تولید بیش از حد پپتید وازواکتیو روده) : اسهال آبکی ، درد شکم ، وگرگرفتگی صورت از علائم آن میباشد.

—————————————————————————————————–

درمان سرطان لوزالمعده

حتی اگر سرطان پانکراس نرخ بقای ضعیفی دارد، بهبودی کامل با تشخیص و درمان به موقع امکان پذیر است. تنها راه برای درمان واقع بینانه سرطان ، برداشتن کامل سرطان با جراحی است. متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

سرطان لوزالمعده چگونه درمان می شود؟ درمان خاص به عوامل خاصی بستگی دارد، از جمله: محل دقیق تومور و اینکه آیا سرطان فراتر از پانکراس شما گسترش یافته است.

درمان های سرطان لوزالمعده عبارتند از:

عمل جراحی

جراحی تنها راه واقع بینانه برای درمان سرطان است. اما جراحان تنها زمانی آن را توصیه می کنند که فکر کنند می توانند تمام سرطان را از بین ببرند. در غیر این صورت، هیچ فایده ای وجود ندارد. برای موفقیت آمیز بودن جراحی، سرطان باید به طور کامل به پانکراس محدود شود. حتی در این صورت، حذف کامل سرطان ممکن است امکان پذیر نباشد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی استفاده می کند که سلول های سرطانی را از بین می برند. این داروها میتواند به شکل قرص و یا آمپول باشد. شیمی درمانی به عنوان یک درمان مستقل بیشتر برای کسانی که مبتلا به سرطان پیشرفته هستند استفاده میشود. گاهی ممکن است شیمی درمانی را قبل از جراحی برای کوچک کردن تومور و بعد از جراحی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقیمانده بکار برد.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از اشعه ایکس با انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. از این روش برای درمان سرطان پانکراس استفاده می کنند. اغلب،پزشکان پرتودرمانی را با شیمی درمانی ترکیب می کنند. آنها ممکن است آن را قبل از جراحی، بعد از جراحی یا به عنوان بخشی از درمان اصلی سرطان شما توصیه کنند. پرتودرمانی همچنین می تواند به کاهش علائم سرطان پانکراس در افرادی که واجد شرایط جراحی نیستند کمک میکند.

دارو درمانی

در این روش از داروهایی استفاده می‌کند که پروتئین‌های خاصی را هدف قرار می‌دهند. این پروتئین ها نحوه رشد و گسترش سلول های سرطانی را کنترل می کنند. پزشک متخصص سرطان پانکراس دارو درمانی را ممکن است با درمان های دیگر مانند پرتودرمانی ترکیب کند. داروهای هدفمند درمانی رایج برای سرطان پانکراس عبارتند از: ارلوتینیب اولاپاریب ، لاروترکتینیب انترکتینیب

—————————————————————————————————–

انواع جراحی سرطان پانکراس

روش ویپل (پانکراتیکودئودنکتومی) : اگر تومور در سر لوزالمعده شما (عریض ترین قسمت لوزالمعده، نزدیک روده کوچک شما) باشد، ممکن است پزشک متخصص و جراح پانکراس روش ویپل را توصیه کند. در این روش جراح، سر لوزالمعده، دوازدهه (اولین بخش روده کوچک)، کیسه صفرا، بخشی از مجرای صفراوی و غدد لنفاوی مجاور را برمی‌دارد. سپس جراح ،مجرای صفراوی و پانکراس باقیمانده شما را به روده کوچک شما متصل می کند. این کار دستگاه گوارش شما را بازسازی می کند.

پانکراتکتومی دیستال : اگر تومور در دم پانکراس شما باشد، جراح می تواند پانکراتکتومی دیستال را انجام دهد. در طی این روش، جراح دم لوزالمعده و مقداری از بدن پانکراس را برمی دارد. در بیشتر موارد، طحال شما را نیز برمی دارند. از آنجایی که طحال شما به مبارزه با عفونت ها کمک می کند، دکتر جراح ممکن است قبل از انجام پانکراتکتومی دیستال واکسن های خاصی را توصیه کند.

پانکراتکتومی کامل : اگر سرطان در کل پانکراس شما گسترش یافته است، اما برداشتن همچنان امکان پذیر است،  پزشک متخصص سرطان پانکراس ممکن است پانکراتکتومی کامل را در نظر بگیرد. این جراحی کل لوزالمعده، کیسه صفرا، طحال و بخشی از معده و روده کوچک شما را از بین می برد. زندگی بدون لوزالمعده ممکن است، اما می تواند عوارض جانبی بزرگی ایجاد کند. لوزالمعده شما انسولین و سایر هورمون هایی می سازد که قند خون را در سطح ایمن نگه می دارند. بدون پانکراس، به دیابت مبتلا خواهید شد و برای زنده ماندن به تزریق انسولین نیاز دارید. علاوه بر این، برای کمک به هضم، باید از قرص های آنزیم پانکراس استفاده کنید.

—————————————————————————————————–

انواع تومورهای پانکراس از نظر قابلیت جراحی

قابل برداشت: تومور فقط در لوزالمعده شما قرار دارد و عروق خونی مجاور یا سایر اندام ها را درگیر نمی کند. جراح می تواند آن را با جراحی حذف کند.

قابل برداشتن مرزی: تومور در لوزالمعده شما قرار دارد و رگ های خونی مجاور درگیر هستند، اما جراح همچنان می تواند آن را خارج کند.

تومور پیشرفته: تومور در لوزالمعده شما قرار دارد و رگ های خونی مجاور را درگیر می کند. در این موارد،  جراحی ممکن است دشوار یا ناامن باشد.

—————————————————————————————————–

پیشگیری از سرطان لوزالمعده

آیا می توانم از سرطان  لوزالمعده پیشگیری کنم؟ شما نمی توانید از این سرطان  جلوگیری کنید. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید: متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

 1. عدم مصرف دخانیات و الکل
 2. مصرف کافی میوه و سبزیجات و غلات
 3. وزنی را حفظ کنید که برای شما سالم باشد.
 4. مصرف گوشت قرمز ، نوشیدنی های شیرین و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید.

—————————————————————————————————–

غربالگری سرطان پانکراس 

معمولاً غربالگری های معمولی را برای سرطان لوزالمعده انجام نمی دهند. اما در افرادی که به دلیل استعداد ژنتیکی در معرض خطر بالای سرطان لوزالمعده قرار دارند، پزشکان آزمایشات تصویربرداری و سونوگرافی آندوسکوپی را توصیه می کنند. اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده (والدین یا خواهر و برادر) مبتلا به سرطان لوزالمعده دارید، باید در مورد خطر ابتلا به سرطان پانکراس و غربالگری مناسب و آزمایش های ژنتیکی با یک پزشک متخصص سرطان پانکراس در اصفهان صحبت کنید.

—————————————————————————————————–

آزمایش ژنتیک برای تشخیص سرطان پانکراس

این آزمایش می تواند به شما بگوید که آیا دلیلی ارثی برای ابتلا به سرطان لوزالمعده وجود دارد یا خیر. همچنین می تواند به پزشک متخصص کمک کند تا تعیین کند کدام نوع درمان برای شما مؤثرتر است. برخی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس دارای جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 هستند. اگرچه ممکن است این ژن ها را به عنوان “ژن های سرطان سینه” بشناسید، جهش در BRCA1 و BRCA2 ممکن است نشان دهنده انواع دیگر سرطان از جمله پروستات، تخمدان و پانکراس باشد.

اگر از بستگان درجه یک شما(والدین، فرزند یا خواهر و برادر) فردی هست که سرطان پانکراس دارد، باید آزمایش ژنتیک را در نظر بگیرید. نتایج شما می تواند به شما بگوید که آیا جهش ژن BRCA1 یا BRCA2 دارید یا خیر. به خاطر داشته باشید، حتی اگر جهش داشته باشید، به این معنی نیست که سرطان خواهید گرفت. اما دانستن ریسک شما مهم است.

—————————————————————————————————–

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل در مورد پانکراس و سرطان آن صحبت کردیم. با توجه به اهمیت موضوع باید به این نکته مهم اشاره کنیم که سرطان پانکراس تمایل دارد به رگهای خونی مجاور ، غدد لنفاوی، وسپ به کبد، صفاق (پوشش حفره شکمی) و ریه ها گسترش یابد. اکثر سرطان های لوزالمعده در زمان تشخیص از پانکراس فراتر رفته اند. بنابراین در مراحل ابتدائی قابل تشخیص نمیباشد. بنابر این با توجه به درمان سخت این نوع سرطان بهتر است به محض دیدن اولین علائم به پزشک متخصص گوارش یا سرطان مراجعه کنید و در مورد درمان کوتاهی نکنید. هرگز ناامید نباشید و درمان سرطان لوزالمعده را زیر نظر بهترین دکتر متخصص سرطان پانکراس شروع کنید.

—————————————————————————————————–

دیگر خدمات ما

 1. بهترین متخصص کولونوسکوپی
 2. بهترین دکتر کبد در اصفهان
 3. بهترین دکتر بالون لاغری معده
 4. پیشگیری و درمان سرطان معده
 5. متخصص روده در اصفهان

1 دیدگاه در “متخصص سرطان پانکراس در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *