خدمات ما

پیشگیری و درمان سرطان معده

پیشگیری و درمان سرطان معده

پیشگیری و درمان سرطان معده | متاسفانه سرطان معده در بسیاری از مواقع دیر تشخیص داده میشود. و همین امر باعث میشود تبدیل به سرطان بدخیم شود. اگر در مراحل ابتدائی سرطان تشخیص داده شود با برداشتن تومور و بافت آسیب دیده میتوان از پیشرفت سرطان جلوگیری کرد. بیشتر با شیمی درمانی و رادیو تراپی سعی میکنند سرطان را کنترل کنند. اینکه چقدر این روشها برای درمان سرطان معده بدخیم موثر باشد در هر بیمار متفاوت میباشد. چرا که پاسخ هر بیمار به درمان متفاوت است. در این میان روحیه ی بیمار نیز بسیار در امر درمان مهم و موثر میباشد.

————————————————————————————————-

علائم هشدار دهنده سرطان معده

همانطور که میدانیم اگر به موقع سرطان معده تشخیص داده شود اقدامات درمانی برای بیمار موثر واقع میشود و امید به درمان سرطان معده در اصفهان زیاد میشود. در بین علائم سرطان معده به این دو علامت هشداری توجه ویژه داشته باشیدو حتما به پزشک متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید.

 • کاهش وزن بیش از اندازه بدون رژیم غذائی و بیماری در مدت 6 ماه
 • استفراغ های مکرر بعد از خوردن غذا

پس از بررسی توسط دکتر متخصص گوارش و کبد و انجام ازمایشات لازم بیماری تشخیص داده میشود و درمان بیماری اغاز میشود. توصیه ما به شما مراجعه به بهترین دکتر گوارش و کبد در اصفهان میباشد. تا در صورت وجود سرطان معده بتوانید بهترین درمان را داشته باشید.

————————————————————————————————-

سرطان معده چیست؟

معده یکی از اندامهای اصلی بدن است. سرطان معده به رشد غیر طبیعی سلولهای معده میگویند که ممکن است در هر قسمت از معده رخ دهد. سرطان معده در بدنه اصلی یا همان پوشش داخلی معده رخ میدهد. و پزشکان بسته به اینکه سرطان در کدام قسمت معده رخ دهد نوع درمان را تعیین میکنند. سرطان معده ممکن است گسترش پیدا کند و از معده به دیگر اعضای بدن سرایت کند. شیوع سرطان معده معمولا در مردان دو برابر زنان است و در رده بندی احتمال مرگ و میر جزو چهارمین سرطان هایی  است که وجود دارد. علت اصلی سرطان معده ناشناخته است.

سرطان معده معمولا زمانی رخ میدهد که در دی ان ای سلول معده تغییراتی ایجاد شود،این تغییرات ناخواسته که علت اصلی سرطان معده است. به سلول دستور رشد سریع را میدهد. در حالت طبیعی سلولها وقتی عمر طبیعی خود را میکنند باید از بین بروند. این سلولها که به طور غیر طبیعی تکثیر پیدا کرده اند باعث ایجاد توده ای میشوند که به قسمت های سالم بافت فشار می آورد و آنها را از بین میبرد. اگر به موقع رسیدگی نشود این سلولها میتوانند از توده جدا شوند و متاستاز دهند یعنی به اعضای دیگر بدن گسترش پیدا کنند. که در این صورت مراحل درمان سخت تر و پیچیده تر میشود. بهترین متخصص روده در اصفهان

————————————————————————————————-

نشانه های سرطان معده چیست؟

سرطان معده دارای نشانه ها و علامت هایی است که بسته به اینکه بیماری در چه مرحاه ای باشد در فرد ظاهر میشود.از نشانه های این بیماری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس نفخ بعد از خوردن غذا
 • سوزش معده
 • سوء هاضمه
 • سیری زود هنگام موقع غذاخوردن
 • درد معده
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • لاغری ناخواسته
 • مشاهده ی خون در مدفوع

————————————————————————————————-

بهترین متخصص معده در اصفهان

چانچه یک یا چند علامت از موارد ذکر شده در بالا را در خود مشاهده کردید مساله را جدی بگیرید و با پزشک خود در میان بگذارید. دکتر مهدی احمدیان یکی از متخصصین باتجربه در اصفهان است که میتوانید به صورت آنلاین و یا حضوری بیماری خود را گزارش دهید و مراحل درمان را آغاز کنید. در بسیاری از شرایط ممکن است علائمی مشابه به سرطان معده داشته باشیم . فقط یک پزشک متخصص سرطان معده میتواند تشخیص دهد که آیا این علائم جدی است یا ناشی از بیماریهای دیگر میباشد.

————————————————————————————————-

اهمیت بیماری سرطان معده

از آنجا که معده یکی از اعضای اصلی و مهم دستگاه گوارش است ،کوچکترین اختلال در کارکرد این عضو میتواند کل دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد و زندگی فرد را دچار مشکل کند. بنابراین بهداشت سلامت تغذیه برای بهبود عملکرد معده بسیار مهم است.افراد با گروه خونی A بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.در مراحل اولیه ی این بیماری ناراحتیهای گوارشی مانند  تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد ملایم و متناوب  دیده میشود.

ولی در مراحل پیشرفته وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ دیده میشود  و در مراحل پیشرفته تر بیماری استفراغ خونی بروز می‌کند. از دیگر علایم این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: احساس خستگی، هضم نشدن غذا و پس از بزرگ شدن تومور در معده ،دردهای پیاپی زندگی فرد را مختل میکند. بنابراین بهتر است با مشاهده ی کوچکترین علامتی مبنی بر بیماری معده با پزشک متخصص معده تماس بگیرید که اگر در مراحل اولیه بیماری هستید از پیشرفت آن جلوگیری شود.

————————————————————————————————-

چگونه میتوان از سرطان معده پیشگیری کرد؟

با وجود اینکه علت سرطان معده به طور دقیق مشخص نشده است ولی مواردی هستند که میتوان با رعایت آن تا میزان قابل توجهی از ایجاد این بیماری جلوگیری کرد.به عنوان مثال کسانیکه دارای باکتری هلیکوباکتر پیلوری هستند باید هرچه سریعتر به درمان آن اقدام کنند تا در آینده احتمال ابتلا به سرطان معده در آنها کاهش یابد.باکتری هلیکو باکتر پیلوری علت اصلی ابتلا به سرطان معده است که میتوان گفت بیش از شصت درصد افرادی که دچار سرطان معده میشوند قبلا این بیماری را داشته اند.

البته همه ی انواع این باکتری چندان خطرناک نیستند و نوع خاصی از آنست که باعث ابتلا به سرطان میشود. از عوامل دیگری که احتمال بروز این بیماری را افزایش میدهد سیگار کشیدن است. ژنتیک از دیگر عوامل ابتلا به سرطان معده است. چاقی هم میتواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. (بهترین دکتر کبد در اصفهان) همچنین خوردن غذاهای نمک سود شده و ترشیجات میتواند از عوامل ایجاد این سرطان باشد.

————————————————————————————————-

رژیم غذایی در بهبود سرطان معده

1.رژیم غذای مدیترانه ای میتواند احتمال ابتلا به این بیماری را کمتر کند. 2.رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر است، بنابراین باید سعی کنیم هر روز میوه و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانیم و طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های مختلف را انتخاب کنیم.

اضافه وزن و چاقی در بروز این بیماری اهمیت دارد ، همچنین افرادی که دارای پولیپ در معده هستند باید سریعتر برای درمان پولیپ معده اقدام کنند. این سرطان در منطق آسیای شرقی و اروپای شرقی بیشتر از بقیه ی نقاط دنیاست و همچنین در مردان دو برابر زنان اتفاق می افتد. این بیماری در مردان بعد از سرطان ریه دارای بیشترین آمار و در زنان بعد از سرطان سینه در صدر جدول قرار دارد. درمان سرطان معده در اصفهان

————————————————————————————————-

چه عواملی خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش میدهد؟

چنانچه گفته شد از بروز هیچ بیماری نمیتوان به طور صد در صد پیشگیری کرد ولی عوامل مختلفی هستند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. این عوامل عبارتند از

 • چاقی
 • ژنتیک
 • عفونت های هلیکوباکتر پیلوری
 • ورم معده
 • سیگار کشیدن
 • پولیپ معده
 • رفلاکس معده
 • مصرف اندک میوه و سبزیجات
 • مصرف مواد دودی و نمک سود شده و ترشیجات

————————————————————————————————-

روش های تشخیص سرطان معده

برای تشخیص سرطان معده ار آزمایشات و روش های مختلفی استفاده میشود.از جمله آزمایشاتی که برای تشخیص سرطان معده استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشک آندوسکوپی : آندوسکوپی روشی است که توسط آن یک لوله ی نازک حاوی یک دوربین کوچک از طریق گلو به معده منتقل میشود. پزشک توسط این دوربین کوچک فضای داخل معده را میبیند و از آن برای یافتن علامت بیماری و اینکه در چه مرحله ای است استفاده میکند. متخصص کولونوسکوپی در اصفهان
 • نمونه برداری : گاهی پزشک در حین آندوسکوپی معده ، قسمت های مشکوکی را مشاهده میکند که در این صورت میتوان به وسیله ی ابزار ویژه ای قسمتی از آن را برای تجزیه و تحلیل و آزمایش های تخصصی بردارد و به آزمایشگاه بفرستد.
 • تصویربرداری :

  تصویربرداری یا همان سی تی اسکن نوع خاصی از آزمایش توسط اشعه ایکس است که برای جستجوی سرطان معده استفاده میشود.

 • آزمایش خون : آزمایش خون به پزشک کمک میکند تا  تشخیص دهد بیماری در چه مرحله ای است و از کدام روش های درمانی بهتر است استفاده کند.
 • جراحی : پزشک ممکن است عمل جراحی را برای تشخیص اینکه سرطان در چه مرحله ای است و آیا به خارج از معده و در قفسه ی سینه گسترش پیدا کرده یا نه توصیه کند. این جراحی های اکتشافی معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام میشود یعنی جراح چندین برش کوچک در شکم ایجاد میکند و توسط دوربین های خاصی که وارد شکم میشود. تصاویر را به مانیتور  منتقل میکند و نهایتا توسط یکی از این روشها بیماری شناسایی میشود. مراحل سرطان معده که با اعداد رومی نشان داده میشود بین 0 تا IV متغیر است. در مراحل اولیه فقط بافت معده درگیر است و در مرحله ی چهارم ،سرطان ممکن است متاستاز دهد و به سایر مناطق بدن گسترش پیدا کند.

————————————————————————————————-

راه هاي درمان سرطان معده در اصفهان 

برای درمان سرطان معده در اصفهان از روشهای مختلفی استفاده میشود که در زیر به توضیح آن میپردازیم.

جراحی معده

بدون شک جراحی بهترین روش برای درمان سرطان معده در اصفهان میباشد. اگر سرطان در مراحل ابتدائی تشخیص داده شود پزشک متخصص معده میتواند با روشهای زیادی اقدام به جراحی و برداشتن تومور کند. ولی اگر سرطان در مرحله ی پیشرفته باشد و نواحی اطراف را نیز مبتلا کرده باشد. کار پیچیده میشود و معمولا از جراحی استفاده نمیشود.

شیمی‌ درمانی در سرطان معده

یکی از روش های درمان سرطان معده شیمی درمانی است. در شیمی درمانی از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلولها ی سرطانی استفاده میشود. حتی گاهی بعد از عمل جراحی باز هم از شیمی درمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی که ممکن است در بدن باقی مانده باشد استفاده میشود. شیمی درمانی معمولا به اینصورت است که داروهای شیمیایی را در کل بدن پخش میکند و باعث از بین رفتن سلولهای سرطانی که به بیرون از بافت معده سرایت کرده است وارد میشود. معمولا شیمی درمانی به صورت ترکیبی با روش دیگری به نام پرتودرمانی انجام میشود.

پرتو درمانی در سرطان معده

در این روش از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون استفاده میشود. این روش فرد روی تختی دراز میکشد و این پرتوها از دستگاهی که به دور تخت حرکت میکند ساطع میشود و به بدن بیمار میرسد.گاهی از این روش قبل از انجام جراحی برای کوچک کردن توده ی سرطانی استفاده میشود و سپس عمل جراحی انجام میشود. سرطان های پیشرفته که با جراحی برطرف نمیشود از پرتودرمانی برای تسکین عوارض جانبی سرطان مانند درد و خونریزی استفاده میشود. معمولا پرتودرمانی و شیمی درمانی به صورت ترکیبی در درمان سرطان معده در اصفهان استفاده میشود.

درمان دارویی

در این روش پزشک سلولهای سرطانی را آزمایش میکند تا به نقاط ضعف خاص موجود در سلولها متمرکز شود. درمان دارویی میتواند با از بین بردن نقاط ضعف باعث درمان سرطان شود. در سرطان های پیشرفته یا سرطانهای عودکننده از روش ترکیبی برای درمان استفاده میشود مثلا درمان دارویی کنار شیمی درمانی انجام میشود.

ایمونوتراپی

یک روش درمانی در سرطان معده ایمونوتراپی است که به سیستم ایمنی بدن کمک میکند که با سرطان مبارزه کند.گاهی سیستم ایمنی بدن ضعیف میشود و نمیتواند به سرطان حمله کند.بنابراین با این روش سیستم ایمنی بالا میرود و مراحل درمان سرطان معده در اصفهان سریعتر انجام میشود.

————————————————————————————————-

بهترین روش درمان سرطان معده در اصفهان

همانطور که در بالا اشاره شد راههای درمانی سرطان معده متنوع و زیاد است. ولی اگر بتوان در مراحل اولیه سرطان معده تشخیص داده شود. یعنی زمانی که هنوز نواحی زیادی از معده یا بافتهای مجاور مبتلا به سرطان نشده اند. جراحی بافت آسیب دیده میتواند بهترین روش درمان سرطان معده باشد. در بعضی از کشورها از جمله زاپن با کمک اندوسکوپ میتوانند قسمت مورد تهاجم سلولهای سرطانی را جدا کنند و به این ترتیب از پیشرفت سرطان معده جلوگیری کنند.

————————————————————————————————-

انواع جراحی در سرطان معده

در سرطان معده توده ی سرطانی ممکن است بزرگ باشد و گاهی برخی از بافت های سالم اطراف توده برداشته میشود. تومور معده اگرکوچک باشد و محدود به پوشش داخلی دیواره ی معده باشد با عبور ابزار خاصی از طریق لوله ی آندوسکوپی آن قسمت برداشته میشود. نوع دیگری از جراحی است که به آن گاسترکتومی ساب توتال میگویند. در طی این جراحی ،جراح قسمتی از معده را مبتلا به سرطان است و همچنین برخی از بافت های سالم اطراف آن را بر میدارد. معمولا از این روش زمانی استفاده میشود که سرطان معده در قسمتی از آن که نزدیک به روده ی کوچک است قرار داشته باشد.

نوع دیگری از جراحی است که به آن گاسترکتومی کامل میگویند و در آن کل معده و قسمتی از بافتهای اطراف آن برداشته میشود. در این عمل مری به طور مستقیم به روده ی کوچک وصل میشود.

————————————————————————————————-

برداشتن بخشی از معده (گاسترکتومی ساب توتال)

در طی گاسترکتومی ساب توتال، جراح بخشی از معده مبتلا به سرطان و برخی از بافت‌های سالم اطراف آن را بر می‌دارد. اگر سرطان معده ما در بخشی از معده نزدیک به روده کوچک قرار داشته باشد، ممکن است از این روش استفاده شود. این روش درمان + بالن لاغری معده برای کاهش وزن نیز استفاده میشود.

————————————————————————————————-

برداشتن کل معده (گاسترکتومی کامل)

گاسترکتومی کامل شامل برداشتن کل معده و برخی از بافت‌های اطراف است. در این روش، مری مستقیماً به روده کوچک متصل می‌شود و اجازه می‌دهد تا غذا در طول سیستم گوارش ما حرکت کند. گاسترکتومی توتال اغلب در سرطان‌های معده که بدنه معده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. و آنهایی که در محل اتصال معده به مری قرار دارند، استفاده می‌شود.

————————————————————————————————-

انواع سرطان معده

سرطان معده همیشه در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که آنها رخ می دهند، علائم ممکن است شامل سوء هاضمه و درد در قسمت بالای شکم باشد. علائم ممکن است تا زمانی که سرطان پیشرفته نشده باشد رخ ندهد. مراحل بعدی سرطان معده ممکن است علائمی مانند احساس خستگی بسیار، کاهش وزن بدون تلاش، استفراغ خون و داشتن مدفوع سیاه ایجاد کند. سرطان معده که به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، سرطان معده متاستاتیک نامیده می شود. علائمی را ایجاد می کند که مربوط به محل انتشار است.

به عنوان مثال، هنگامی که سرطان به غدد لنفاوی گسترش می یابد، ممکن است باعث ایجاد توده هایی شود که می توانید از طریق پوست احساس کنید. سرطانی که به کبد سرایت می کند ممکن است باعث زردی پوست و سفیدی چشم شود. اگر سرطان در داخل شکم گسترش یابد، ممکن است باعث پر شدن مایعات شکم شود. ممکن است شکم متورم به نظر برسد.

سرطان معده شامل یکی از انواع زیر است:

 • لیومیوسارکوم

این نوع سرطان ،ماهیچه های صاف معده یا بافت لامیناپروپریا که بخشی از لایه ی مخاطی است را در برمیگیرد.

 • کارسینویید

این نوع سرطان در قسمت طاق معده از لایه ی مخاطی شروع میشود. در این نوع سرطان امکان گسترش به اندام های دیگر کمتر از انواع دیگر سرطان است.

 • لنفوما

این نوع سرطان معمولا فقط خود معده را درگیر میکند.

 • آدنوکارسینوم

در این نوع سرطان معمولا  قسمتی از معده که در نزدیکی روده کوچک قرار دارد درگیر میشود.

————————————————————————————————-

جمع بندی

از آنجا که معده یکی از اعضای مهم دستگاه گوارش است. همه ی افراد جامعه باید در مراقبت از بهداشت تغذیه و همچنین رعایت تناسب وزن خود آگاه باشند. رژیم های غذایی ناسالم ،ژنتیک ،سیگارکشیدن از عوامل اساسی ایجاد این بیماری است. گرچه نمیتوان به طور قطع از بروز این بیماری جلوگیری کرد ولی تا حد زیادی میتوان باعث پیشگیری این بیماری شد. (بهترین دکتر گوارش در اصفهان) به عنوان مثال مصرف میوه و سبزیجات تا حدود زیادی میتواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. از علایم این بیماری میتوان به کاهش وزن شدید، یبوست، اسهال ،بی اشتهایی و خستگی اشاره کرد.

دکتر مهدی احمدیان یکی از متخصصین با تجربه در زمینه ی درمان سرطان معده در اصفهان و بیماریهای معده است. که میتوانید با ورود به سایت نوبت دهی یا تماس با شماره تلفنهای … وقت مشاوره و ویزیت دریافت کنید. مشاهده دیگر خدمات ما

1 دیدگاه در “پیشگیری و درمان سرطان معده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *